Washington DC

6 .Washington DC

Audiotrip

DC úvod

Washington DC je hlavní město USA. Na rozloze 177 km2 žije 650 000 obyvatel. Washington má velikou černošskou populaci celkem 50 %. Město bylo postaveno na zelené louce a pozemky na stavbu věnovaly státy Maryland a Viginia. Autorem projektu města je přítel G. Washintona Pierre L Enfant. Městem prochází řeka Potomac River, která se vlévá do Atlantiku u Chesapeake Bay. Washington je sídlem kongresu, prezidenta, ministerstev a další vládních organizací. V centru města jsou též muzea a galerie pro návštěvníky.

Bílý dům

Sídlo prezidenta USA, klasicistní stavba dokončená v roce 1800. Během americko-britské války byl Bílý dům vypálen Britským vojskem a poté byl poprvé natřen na bílo. Původní stavba neměla instalované záchody, ty nechal postavit až první prezident Adams. Nejznámější oválná pracovná má půdorys 11 x 9 metrů. Bílý dům je celkem 5000 m2 a 131 pokojů.

Lincolnův památník

30 metrů vysoký památník prezidentu Lincolnovi byl otevřen v roce 1922. Uvnitř je 6 metrová socha Abrahama Lincolna. Stavba je ve stylu řeckého Parthenonu a počet 36 dorských sloupů odpovídá počtu státu Unie v době prezidenta Lincolna.  Lincolnova socha je vysoká 6 metrů. Vlevo je malé museum. Toto je místo, kde se konají projevy a demonstrace ve Washingtonu.

 

Korean veteran memorial

Památník veteránů války v Koreji byl otevřen v r. 1995. V Korejské válce v letech 1950-1953 padlo 33 000 Američanů, 1 milion Číňanů a 2,5 milonů Korejců.  Černá žulová část památníku obsahuje 2500 dobových fotografii a sochy představují americké vojáky různých složek vojska v akci.

 

Vietnam veteran memorial

75 metrů dlouhá a až 3 metry vysoká zeď obsahuje 58 000 jmen padlých amerických vojáků ve Vietnamu. Památník byl otevřen v roce 1982. 1200 jmen obsahuje kříž a to znamená, že voják je MIA neboli missing in action neboli není potvrzena jeho smrt. Tato zeď má i svoji pohyblivou verzi díky veteránu Johnu Dewitovi se Stocktonu CA,  která cestuje jednotlivých městech USA.

 

Fordovo divadlo

Ve Fordově divadle byl 14.4. 1865 spáchán atentát na  prezidenta Abraham Lincolna. Budova byla postaven v roce 1833 a sloužila jako kostel. V roce 1866 ji zakoupil John Ford a nechal přestavět na divadlo s kapacitou 2400 sedadel. Ford byl divadelní podnikatel a přítel atentátníka Johna Wilkes Bootha. V divadle je možno vidět atentátníkovu pistoli Derringer, deník nebo kabát prezidenta Lincolna.  Do Petersen house na protější straně ulice byl Lincoln převezen a zde také zemřel.

Chinatown

Brána v Chinatown je největší 18 m vysoká čínská brána v USA. V místní čínské čtvrti žije cca 3000 obyvatel a patří k těm menším v USA. Najdete zde čínské restaurace i další obchody.

 

Verizon center

Víceúčelová sportovní hala kde sídlí NHL tým Washington Capitals. Kapacita je 18500 sedadel. Hala byla postavena v roce 1997 severně od centra DC v oblasti Chinatown.

 

Capitol

Sídlo sněmovny a senátu USA. Senátorů je celkem 100, dva z každého státu zatímco ve sněmovně je 435 poslanců a jejich poměr je určen počty obyvatel jednotlivých států Unie. Klasicistní budova se začala stavět v roce 1793 a první dokončení bylo v roce 1800. V roce 1814 byla při britsko-americké válce budova poškozena. Následně probíhaly další úpravy a rozšíření. Zadní terasu projektoval architekt Olmsted. Ten projektoval i Central Park v New Yorku. Budova  má půdorys 230 X 100 metrů a kopule má výšku 57 metrů. Na vrcholu je Socha Svobody. Z pohledu od Mallu, vlevo v severním křídle sídlí senát, vpravo v Jižním křídle je Sněmovna reprezentantů.

Air space museum

Muzeum letectví a astronautiky je jedním z největších lákadel města. Zde můžete vidět špionážní letadlo U2, moduly projektu Sojuz-Apollo, vesmírnou laboratoř Skylab, rakety V2 a spoustu dalších exponátu. Můžete si sáhnout i na kámen z Měsíce. Součástí je i kino Imax simulující lety.

National Galery

Galerie byla založena v roce 1938 a je rozdělena na dvě části, moderní a staré umění. Staré umění zahrnuje i obrazy Leonarda da Vinci, Moneta, El Greca, Durrera, Cezzane a dalších. Základem kolekce byla sbírka z Petrohradské Ermitáže, kterou od tehdejší ruské vlády zakoupil Andrew Mellon a kterou věnoval galerii.  Zde byla i díla Rafaela, Rembrant, Rubense a Titiana. Moderní část East Wing obsahuje moderní umění včetně děl Andy Warhola.

Thomas Jefferson Memorial

Thomas Jefferson pravděpodobně hlavní postava a autor Prohlášení nezávislosti po kterém následoval vznik Spojených států. Památník byl otevřen v roce 1943, socha Jeffersona je vysoká 6 metrů. Jefferson byl velký humanista a dobrý člověk.  Jeden z jeho citátů : Přísahal jsem na božím oltáři, že budu bojovat proti jakémukoli týrání lidského ducha

 

Washington monument

Nejvyšší stavba ve městě je památníkem prvnímu prezidentovi G. Washingtonu. Obelisk byl otevřen v roce 1884, stavěl se více než 30 let a má výšku 169 metrů. Do roku 1889 byl Washington monumnet nejvyšší stavbou na světě než jej překonala Eifellova věž v Paříži. Stavba byla na delší dobu přerušena protože nebyly finanční prostředky. Stavba pokračovala v roce 1876. Rozdílná barva mramoru vyznačuje přesušení stavby a pokračování jiným odstínem mramoru. V základu má obelisk 17 metrů a na vrcholu 10 metrů. Uvnitř je výtah a zdarma časové vstupenky možno vyzvednout před památníkem.

 

Arlington Cemetery

Americký národní hřbitov těch, kteří se zasloužili o Ameriku. Většinou jsou zde pohřbeni američtí vojáci. Celkem je zde více než 250 000 hrobů a každý týden několik přibývá. Hřbitov je v provozu a těla jsou zde pohřbena do země. Původně patřil tento pozemek a dům na kopci Robertu Lee, jižanskému generálu z dob občanské války. Jsme ve Virginii na jihu.  Během války se zde již pohřbívalo a později jeden seveřanský generál navrhl majetek generála Lee zkonfiskovat a pozemek použít na pohřebiště. Manželká generála Lee byla příbuzná s rodinou prvního prezidenta George Washingtona a možná i proto byl generál Lee vládou odškodněn.

Hrob neznámého vojína

Hrob neznámého vojína je místem kde probíhá stráž a každou hodinu i výměna. Sem přicházejí zástupci škol, různých organizací nebo politici položit věnce ke hrobu neznámého vojína.

 

Callenger memorial

Symbolický památník astronautům, kteří zahynuli při 2 amerických pádech raketoplánů. Challenger se zřítil v roce 1986 při startu na Floridě a raketoplán Columbia v roce 2003 při přistání v oblasti Texasu.

 

JFK

Zde nad hrobem JFK a dalších členů rodiny hoří plamen, který byl zapálen 25.listopadu 1963 při pohřbu prezidenta Kennedyho. Kameny v okolí jsou z místa původu rodiny Kennedyů, z Cape Cod z New England. Nedaleko pod Bílým křížem je hrob Johnova bratra Roberta, který byl také zastřelen.

Pentagon

Sídlo Ministerstva obrany USA leží ve Virginii v blízkosti Washingtonu.  Pentagon má podlahovou plochu 600 000 m2 a byl postaven v roce 1943. Pracuje zde 28 000 zaměstnanců. Jednotlivé strany budovy mají délku 200 metrů. Celkem je zde 10 000 parkovacích míst.

JFK Center

Kulturní stánek ve Washingtonu DC, kapacita 2400 sedadel, postaveno v roce 1971. Zde se konají koncerty vážné hudby, opera i divadelní představení.

Watergate

Watergate complex je skupina 5 budov nedaleko JFK centra a řeky Potomac postavených v roce 1971. Slouží jako kancelářské a ubytovací prostory. Je zde cca 1400 bytů, hotelové kapacity a kancleářské prostory. Aféra Watergate při které odstoupil prezident Nixon souvisela s odposlechy členů Demokratické strany  a vloupáním do kanceláří právě v komplexu Watergate.

FBI

Federální úřad vyšetřování je vládní agentura má 30 000 zaměstnanců a rozpočet 8 miliard dolarů. Budova hlavního sídla FBI byla dokončena v roce 1975. V budově je 7000 m2 laboratoří a  například kino se 700 sedadly.

Hlavní nádraží DC

Hlavní železniční nádraží ve Washintonu bylo otevřeno v roce 1907. Ročně projde nádražím 40 milionů pasažérů. Pokud máte čas doporučujeme navštívit interiréry.