Tucson

18.Tucson Arizona

Jižní Arizona Tucson a okolí

Tucson je druhé největší město Arizony s téměř milionem obyvatel. Oblast měli pod kontrolou Španělé pak Mexičani a nakonec USA. Oficiálně vstoupila Arizona do unie v roce 1912.

 První akce dne byla zastávka v kostele-misii San Xavier del Duc na jihu od centra Tucsonu. Kostel a misie byla založena Španěly při jejich expanzi do Ameriky.. a byl to jejich druhý pokus postavit kostel v této oblasti. První misii, která stála asi 3 km od současné zakládal otec Eusebio Kino, vlastní jménem Franz Kuehn z Itálie a  indiáni Apači ji rozbořili protože tu Španěly asi nechtěli,  zatímco druhou, současnou budovu , postavili indiáni jiného kmene, kmene Pagago na jejichž území stojí. Pravděpodobně jim to Španělé vysvětlili tak nějak politicky.  Právě končila nějaká náboženská slavnost a malé asi 6ti leté děti kmene Papago právě vycházely z kostela a my jsme si mohli prohlédnout interiér a sledovat místní, kteří právě líbali dřevěnou sochu  Sv.Františka aby jim přinesl štěstí.
 

 

Další cesta vedla na západ města mezi vysoké až 15 metrové kaktusy Saugaro do Sonora Desert Museum. To je taková netradiční zoologická zahrada v poušti. Z jedné z největších atrakcí, horského lva, jsme sice viděli jen ocas visící z jeskyně ale byla tu další zvířata. Jmenujme dikobraza, prase pekari, které vlastně není prase ale je mu velmi podobné a spoustu plazů a ptáky. Prochází se pouští a zvířata jsou často oddělena jen nízkým plotem nebo sklem. Poušť se jmenuje Sonora, zabírá území Jižní Arizony a Severního Mexika a má rozlohu asi jako 4 x Česká republika. 

   Desert Museum Tu
cson

 

  Na kolibříky jsme už neměli čas protože musíme dnes ještě stihnout přestřelku v Tombstone a před ní ještě oběd v saloonu.

 Tombstone je stříbrokopecké městečko jižně asi hodinu od Tucsonu kde se kolem roku 1880 začalo s těžbou stříbra  a počet obyvatel ze ze 100  zvýšil na 14 000. Peníze tu byly takže služby, které by kopáči mohli potřebovat se nabízely.

 

 Na hlavní ulici Allen, jak mi sdělil provozovatel jednoho z vyhlášených podniků, bylo v té době 200 barů a v celém městě 3000 lehkých žen. Jejich podnik patřil k těm nej,  byl multifunkční, fungoval jako varieté, herna a bordel. Podzemní pokrová herna byla pro hráče od 1000 dolarů výše.  Po obědě v Longhorn salonu jsme měli chvíli volno a pak jsme přešli na OK Corral, kde se odehrávala neslavnější přestřelka Divokého Západu mezi bratry Earpy a dvěma rodinami místních kovbojů a rančerů. Oficiální verze spíše stranní nově přišedším Earpům / Virgil Earp byl šerifem a Wyatt Earp byl provozovatel salonu a herny / před starousedlíky rančery a kovboji pro které ale noví kovkopové  byli vetřelci.  Navíc Earpové byli Seveřani, kteří nikdy nevlastnili půdu a rančeři byli Jižani na svém území a bylo krátce po válce Sever proti Jihu.

 Takže to, že rančeři ukradli seveřanským vojákům, několik mul není v tomto světle ani tak zvláštní. To byla i jedna z událostí, které vyostřily jejich vztahy s Earpy. Krátce řečeno byl to spor mezi místními vesničany – jižany a přišedšími zlatokopy, dobrodruhy, vojáky a dalšími exoty z východu.

 

 

Každopádně přestřelka trvala asi 30 vteřin a zkušení Earpové s Doc Holidayem zastřelili 3 rančery, kovboje se kterými byli dlouhou dobu ve sporech.  Celou tuto akci jsme viděli v sehraném představení a na závěr jsme se vyfotili s Earpy. Já ale šel tajně říct rančerům, že jsem taky z vesnice a že jsem na jejich straně. Nic na to ale neřekli, nechtěli asi měnit oficiální verzi.

Každopádně oficiální verze líčí Earpy jako muže zákona  hodné obdivu a místní  jako gaunery se kterými zákon zatočil. A tak tentokrát, jak říkal na závěr filmu 7 statečných, že vesničani zvítězili, tak tentokrát vesničani prohráli.

 

 

Cestou z Tombstone do Tucsonu jsem měl trochu obavy abychom neměli komplikace s Border Patrol. Ti totiž kontrolují doklady všem, kteří nejsou občany USA a jedou od mexické hranice do vnitrozemí. Den před tím jsem totiž  oznámil, že pasy si  můžeme nechat v kufru, že je nebudeme potřebovat. Náš šikovný řidič Ray nás ale bravurně protáhl kontrolou aniž bychom museli ukazovat jakýkoli doklad.

V Tucsonu jsme navštívili oblíbený buffet Golden Corral a večer strávili v hotelovém baru. V Tucsonu a předměstích žije téměř milion obyvatel a zítra nás čeká ještě návštěva leteckého muzea Pima Air a cesta na sever.

Začátek formuláře

 

Z Tucsonu do Flagstaffu přes Pima Air muzeum a Sedonu - říjen 2013

První akce dne byla návštěva leteckého muzea Pima Air. V halách i na volné ploše je celkem 300 letadel a k největším atrakcím patří Air Force One, letadlo ve kterém létal John F. Kennedy.


 Dříve byly přístupné i interiéry ale nyní jsou uzavřeny a když jsem to reklamoval u personálu tak mi sdělili, že vlastně letadla nejsou jejich ale státu nebo armády a ti to nepovolili.

Dalším tahákem je špionážní, nejrychlejší letadlo na světě SR-71, které jako první využívalo technologii stealth,  která ztěžuje viditelnost na radaru. Nicméně pamatuji si na jednoho s klientů, který nám při pohledu na letadlo s trochou nostalgie sdělil, že toto letadlo, když byl u armády, několik let sledovali. Tak jsem paní z muzea, která nám sdělila, že letadlo bylo neviditelné a že ho například, když létalo ve Vietnamu,  maximálně viděli jako hejno ptáků, upřesnil, že ve Vietnamu možná viděli hejno ptáků ale my v Evropě jsme viděli letadlo SR-71. Původně se projekt jmenoval RS ale prezident Johnson se spletl, přehodil písmenka a tak už to zůstalo. Létá až ve 27 kilometrech a rychlostí 3500 km/h. Letadlo postavené v 60.letech má futuristický vzhled. Zajímavostí je, že nádrže na zemi netěsní, letadlo plní do plných nádrží až za letu kdy se materiál letadla za letu teplotou roztáhne.

Nepřehlédnutelné jsou v Pima Air muzeu i bombardéry B52.
My ale pokračujeme dál na sever Arizony. V Arizoně žije 6 milionů obyvatel a z toho 4 miliony v Phoenixu a okolí, cca 1 milion v Tucsonu a okolí takže na zbytek státu zbývá cca milion. Jižní část Arizony je pouštní zatímco severně od hlavního hlavního města Phoenixu, který leží přibližně uprostřed státu, se krajina mění a kaktusy vystřídají borové lesy.