Sequoia np

13 Sequoia NP

Z LA do Fresna přes Sekvoje

Ráno jsme vyrazili v 7, no bylo to pro lidi trochu kách protože snídaně je od 6.30 a tak jsme byli u Mexičanky, která snídaňový buffet obsluhuje jak jednotka rychlého nasazení. Pak to ale jelo perfektně, byla totiž sobota a ti kteří pracují dnes nepracují.  To, že nepracují mně mělo upozornit na to , že ale někde budou. A byli a to v Sekvojovém lese. Jedna zastávka v Truckstopu při vjezdu do Centrálního údolí za Bakersfieldem a pak směr sekvoje  přes město Visalia, vjezd do národního parku Sequoia a rychle do fronty ke kase. Ta fronta mně měla varovat. Plán jet na Moro Rock a tunel log naprosto nevyšel protože v lese bylo asi milion lidí a především aut okolo nich takže parkoviště plná a na Moro Rock a Tunnel Log zavřená. Tak jsem pokračoval na Sherman Tree, největší strom na světě. Tam byl zajímavý rozhovor s rangerkou kdy jsme si povídali o tom kam odbočit na parkování a vlastně jsem ani nepochopil co mi chtěla říct. Ale možná ani ona nerozuměla mně. Zaparkoval jsem na místě pro karavany, s tím že jsem doufal, že nepřijde jiný ranger s pokutou. Za 15 minut jsme byli u Shermana  - největšího stromu na světě.

Po nafocení stromu 80 m vysokého a 11 m širokého jsme pokračovali na Congress trail, vycházku kolem sekvojí. Trail je perfekní cca hodinový okruh okolo sekvojí ale má trochu malou vadu, v polovině je uzavřen. Vyzpovídal jsem rangerku, která stojí celý den u této uzávěry a je velmi vstřícná a má pochopení pro turisty. Ta nám řekla, že v souvislosti s akcí kontrolovaných požárů, které se zde opravdu pomocí takové malé letlampy konají, se jeden kontrolovaný požár vymkl kontrole a stal se nekontrolovaným. Zapálil vedle stojící sekvoj a ta prý už 14 měsíců hoří. No 14 měsíců hořící strom ? To je trochu zvláštní ale v případě sekvoje, která se dožívá 3000 let jsme se nedivili. Ještě jsme se vyfotili v různých pozicích před stromem s názvem Prezident a vrátili se zpět. Pár  mladých Čechů které jsme potkali na trase nám popsalo trail který šli a který vede cca 2 hodiny z Tunel log kam chceme. Tuto pěší variantu jsme zavrhli, později i autobusovou a dojeli na místo autem.

Ještě na téma zvířátka v Sekvoja národním parku. Všichni chtějí vidět medvěda. Naděje je tak padesát na padesát. Prostě buď ano nebo ne. Ale v minulém roce jsme měli den kdy jsme jich postupně při cestě z auta ale i na vyhlídkách viděli celkem 7. Dalšího zajímavého obyvatele jsme tu už potkali několikrát a to tarantuli.  Jednou při průjezdu lesem jsme ji viděli jak utíkala přes silnici až se za ní prášilo. Rychle jsem zastavil, chlapi vyběhli s kamerami a ženy sledovali tarantuli na silnici z bezpečné vzdálenosti přes okno.

A na závěr srdcervoucí story.

Navečer, když jsme už vyjížděli z parku do Fresna silnicí zařízlou do skály předjeli jsme  dva psy rasy Čivava. Oba ztracení, zoufale ženoucí po silnici a určitě nevědoucí kam běží. Odhaduji , že se budou  muset usadit v sekvojovým lese. Jeden krásný dojemný příběh asi začíná.

Je to málo ? Tak jedna a mnohem drsnější. Velmi vřele nedoporučuji číst dál a ani vlastně nevím proč to píšu.Při průjezdu parkem jsme zahlídli na silnici napůl přejetou, ještě se o život rvoucí, půlku veverky.