Philadelphia

7.Philadelphia

Audiotrip

úvod

Filadelfie byla založena  Williamem Pennem. Ten dostal kolonii od krále Karla 2.  v roce 1681 jako vyrovnání dluhů, který král měl vůči jeho otci. V té době se v oblasti pohybovali další Evropané a to Holanďani a Švédové. V době kdy byla Amerika britskou kolonií byla Philadelphia významným koloniálním městem.  Nyní žije ve městě 5 500 000 obyvatel.

Independence Hall

4.července zde byla vyhlášena nezávislost 13 britských kolonii, která začala válku o nezávislost. Budova byla postavena v roce 1732 jako sídlo pennsylvánské koloniální vlády. V té době Philadelphia byla největším městem v Americe a druhým největším po Londýně v Britském impériu.

1.sídlo prezidenta

Dům nechala postavit v roce 1767 Mary Masters, vdova po Richardu Pennovi, vnukovi zakladatele Pennsyslvanie, Williama Penna. Později koupil dům William Morris a v revolučních dobách u něho bydlel i George Washington. Morris pak tento dům věnoval Georgi Washintonovi a ten jej , kdy se stal prvním prezidentem USA, používal jako sídlo prezidenta. V době kdy zastával Washington úřad prezidenta a žil v tomto domě, měl k dispozici 4 osoby pro provoz úřadu a jeho 4 členná rodina měla celkem 24 otroku pro provoz tohoto domu.

City Hall

Stavba radnice kde nebylo použito železa byla dokončena v roce 1901. Základní zdi mají sílu 6 metrů. Budova má 8 pater přestože zvenčí vypadá na 3 patrovou. Věž radnice má výšku 150 metrů a na vrcholu sochu zakladatele Williama Penna.

Museum od Art

Toto je největší umělecké museum v USA s více než 220 000 exponátů. Mezi obrazy jsou díla El Greca, Rubense, Rodina, Picassa, Moneta, Cezanne, Dalího a dalších. Schody před budovou jsou slavné díky filmu Rocky, zde Sylvester Stalone jako Rocky trénoval.

 

Most byl otevřen v roce 1926 a má celkovou délku 2900 m aspojuje oblasti ve státě New Jersey s Pennsylvánií a Philadlephií.

 

Liberty Bell

Zvon byl objednán v Londýně v roce 1751 pro budovu Pennsylvánské koloniální vlády / nyní Independence Hall /  V roce 1753 byl zavěšen a praskl. Později proběhly pokusy o jeho opravu dalším materiálem ale jeho zvuk byl tak špatný, že opravy odstranily a zvon se stal symbolem města.

One Liberty

Mrakodrapy One Liberty Place 288 m a Two Liberty place 258 m byly postaveny v roce 1990 a vévodí  skylinu města. Architektura budov byla silně ovlivněna newyorským Chrysler Building z roku 1930.

Delaware River

Delaware River je 600 km dlouhá řeka na východním pobřeží.Řeka je pojmenovaná po Angličanu Thomasu Westovi baronovi de la Warr. Jméno bylo později upraveno a Delaware je i stát na pobřeží Atlantiku.

Maritime museum

Maritime museum nabízí prohlídku 4 stěžníku Mosulu nebo ponorky Becuna.

 

Society Hill

Tato část města je ohraničená Front Street, 8 St, ulicí Wallnut a Lombard. Najdete zde staré měšťanské domy obchodníků 18. a 19. století.

Wells Fargo center

Multifunkční hala otevřená v roce 1996. Kapacita při hokeji 19500 sedadel. Zde sídlí  hokejový tým Philadelphia Flyers.