Ostrov Vancouver a okolí

04.02.2016 08:20

Nejprve začněme tím okolím

Prince Rupert

Ve městě-přístavu Prince Rupert žije 13000 obyvatel. Přístav spojuje pevninu BC s ostrovem Vancouver a také s Aljaškou na severu v USA. Vypadá, že se zde zastavil čas

Město je směsice starých, nových domů, pozůstatků konzerváren, přístavních budov, lesa a Pacifiku a mělo ambice stát se významným přístavem a konečnou transkanadské železniční tratě. Realita byla ale jiná a tak vznikl  Vancouver.

 V této pobřežní oblasti žily kmeny Haida a Tsimshian. Ústí zde druhá nejdelší řeka BC Skeena River. Vedle železnice zde končí i silnice č 16 Yellowhead Hwy.

Výhled na město je z Mount Hays hory pojmenované po zakladateli města Charlesu Hayesovi, který zahynul v roce 1912 na Titaniku.

Princ Rupert Falcký byl guvernérem oblasti a jedním ze zakladatelů Hudson Bay Company společnosti, která z oblasti Kanady / tehdy se po Ruprechtovi celá známá oblast Kanady  jmenovala Země prince Ruprechta / dovážela do Evropy kožešiny. Tato společnost byla prvním evropským zásahem do oblasti Kanady. Rupert neboli Ruprecht byl anglický, německý vojevůdce, který se narodil v roce 1619 v Praze a byl synem českého krále Fridricha Falckého a Alžběty Stuartowny,vnučky známější popravené  Marie Stuartowny. Ruprechtův otec Fridrich a matka Alžběta byli v roce 1619 korunováni na českého krále a královnu. Vládli ale necelý rok do Bílé hory 1620. Zajímavostí je, že 8.listopadu 1620 po bitvě na Bíle hoře král Fridrich Falcký prchal z hradu na Staré město pražské  a málem zapomněli s sebou vzít syna Ruprechta.

Sestra  Ruprechta Žofie Hanoverská byla matkou anglického krále Jiřího 1, prvního anglického krále hannoverského rodu, který vládne v Anglii dosud.

Inside Passage

 neboli vnitřní průjezd, název souvisí s trasou, která vede převážně mezi jednotlivými ostrovy u pobřeží BC.Dopravu oblastí zajišťuje BC Ferries. Celková délka je 274 námořních mil a plavba trvá 16 hodin. Odplouvá se v 7.30 ráno a  v 6 hodin je nutné být v přístavu. Do Port Hardy připlouvá loď ve 23 hodin.

Greenville chanel dlouhý 70 km je široký 420 metrů a hluboký 490 metrů. Na trase uvidíte několik majáků, konzervárnu a možná kosatky, tuleně anebo keporkaky vážící až 30 tun s délkou 16 metrů.

Plavba je velmi uklidňující, nemůžete zde totiž nic dělat a tak jen sedíte, sedíte, případně jíte. Já jsem si ale našel dobré místo a to v hlavní hale u schodů kde jdou sedací soupravy a tam se, na rozdíl od křesílek, dá lehnout a spát. Na tuto myšlenku mně přivedl jeden místní z First Nation / indián/, který tam taky spal na pravoboku. Myslím, že běloši se můžou od původních obyvatel mnoho naučit. Spal jsem tvrdě asi 2 hodiny než si tam přišly do haly hrát děti s míčem. Pak už jsem nezabral a šel se nasnídat.

Vancouver island

Ostrov má rozlohu 32 000 km2 /  ČR 80 000 km2/ a žije zde 700 000 obyvatel. Ostrov je 460 km dlouhý a 80 km široký. Většina obyvatel žije v oblasti Victoria na jihu. Dalším významným městem je Nanaimo a Campbell River.

Na ostrově žije také kmen Kwakwakawakv a v jejich jazyce tento název znamená : lid, který mluví jazykem kwakwala. Tímto jazykem dnes hovoří již jen 250 lidí a celkem má kmen 5500 členů. Dále už nevím co bych o tomto kmeni řekl každopádně samotné jejich jméno je fascinující.

Celkově první národy oblasti BC byly Evropany považovány za podřadné a neměli například nárok na získání půdy na rozdíl od bělochů, který pokud obdělali, obdrželi až 320 akrů země. I lov ryb byl pro původní obyvatele omezen a neměli povoleno použít vodu k zavlažování a vytvoření zavlažovacích kanálů. To asi místní obyvatelé koukali jak zjara že ? Nemohli ale nic dělat, neměli zbraně. Mimochodem železo poznali některé kmeny v BC až po příchodu bělochů v druhé polovině 19.století. Oni ho totiž nepotřebovali, na úpravu ošacení, stavbu lodí a přípravu jídla používali kameny a rybí kosti a války tito zaostalí lidé moc neznali. Tu jim přivezli až běloši.

Port Hardy

Přístavní město kde žije 4000 obyvatel. Do Hlavního města Victoria je to 500 km. Port Hardy je nejsevernější osídlení ostrova Vancouver.

Pozorování medvědů na Vancouver Island

Ano lze zde pozorovat medvědy a tyto výlety organizují místní kanceláře. Například z Campbell River / Huricane  agent / vyjedete lodí na ostrov kde žijí  původní obyvatelé ale také cca 50 medvědů. A ty můžete pozorovat z plošin s výhledem na řeku.

Další výlet za medvědy nabízí kanceláře v Port Hardy na severu ostrova. Jedná se vždy o celodenní akce. V oblasti Great Bear Rainforest můžete vidět i jinde neexistující  Bílý Kermode medvěd.

Campbell River

Město leží uprostřed severojižního ostrova Vancouver a je hlavním městem lososa. Rybaření je zásadní průmysl zde. Rybu King Salmon je možno zde lovit celoročně a další dle rozpisu s v jednotlivých měsících roku. Pink Salmon – růžový losos například od července do září. Další možností jsou výlety za velrybami anebo celodenní tůra lodí a dále v jeepech s indiány za medvědy.  Jedou z firem je Hurricane Jack. Další možnosti jsou jednodenní výlety z Campbell River na západ ostrova Vancouver k pacifickému pobřeží do Zeballos, Tahsis a na další místa v okolí.

Duncan

Zakladatel města Duncan

Zde je největší hokejka a puk na světě. Vyrobili ji u příležitosti světové výstavy Expo Vancouver 1986. Hokejka je dlouhá 60 m a puk váží 28 kg.

Ve městě je především ale několik desítek totemů, které vytvořili řezbáři původních obyvatel – First nation v nedávné době.

Totemy

Totemy patří k původním obyvatelům Britské Kolumbie. Většinou se vyřezávaly z cedrového dřeva primitivními nástroji. Místní obyvatelé neznali do příchodu bělochů kov. Totem vyjadřuje  hrdost a historii kmene, klanu nebo i jednotlivce nebo zobrazuje některé události.

Nejvýznamější část totemu je spodní, spojená se zemí a totem se čte tedy od spodu. Modrá, žlutá a červená to jsou základní barvy, získané z přírodních materiálů, které se při zdobení používají a některé totemy jsou ozdobené pouze zpředu, jiné ze všech stran. Postavy na totemu většinou sedí a mračí se. Vyobrazení zvířat souvisí s jednotlivými kmeny – rody, které totem vytvořily. Ve kmeni Gitxan jsou rody rozdělené na rody žába, kosatka, havran.

Nejvýznamnější postavou zobrazovanou v totemech je Thunderbird bájná, mýtická postava pána oblohy a ducha světa.

Ještě k tomu kovu, totemy jsou krásné a inspirující ale asi měli tito lidé také vymyslet kov a vyrábět si nože a šavle aby si uchránili svůj prostor. Ale vlastně ani ty šavle by jim nepomohly.

Vicoria

Hlavní město BC. Victoria je hlavní město Britské Kolumbie. Žije zde 80 000 obyvatel a v metropolitní oblasti je to 350 000.  Obchodní stanici a pevnost Fort Victoria zde založil James Douglas v roce 1843 jako reakci na případnou ztrátu obchodní stanice v Oregonu USA s názvem Fort Vancouver. K té došlo po uzavření Oregonské dohody o hranici mezi USA a Kanadou.  V roce 1858 došlo k dalšímu rozvoji v souvislosti se zlatou horečkou na Frazer River. Victoria byla také ve druhé polovině 19. století největším přístavem na světě v dovozu opia. Dovoz opia by do roku 1908 legální. V roce 1886 po dokončení železnice do Vancouveru se význam Victorie pro obchod snížil. Victorie je poklidné město s velikým procentem seniorů.

Toto město leží na jižním konci ostrova Vancouver a do USA je to blíž než do největšího města BC Vancouveru. Klidné, pohodové město kde se uklidní i ti největší nerváci. Hlavním bodem je Inner Harbour – vnitřní přístav odkud vyplouvají rychlé gumové čluny s lidmi v overalech za kosatkami a keporkaky. Hotel Empress, budova parlamentu Legislature Building a červený patrový autobus vyvolá trochu dojem Anglie.

 Na hlavní turistické ulici Government vás ve městě přivítá, už několik let, na housle hrající záporný hrdina Darth Vader.  Tedy přesněji řečeno on to ve skutečnosti není Darth Vader, je to vlastně člověk, který ho jen hraje a takto si vydělává na živobytí.

A nyní na téma volby v Britské Kolumbii. Při cestě na jih ostrovem jsem zahlédl spoustu bilboardů s hlavami politiků a názvy stran. Bylo to velmi decentní, sofistikované a především všechno stejné. A to mně velmi zaujalo. Představte si, že všechny politické strany a to i ty, které jsou velmi proti sobě navzájem zadaly projekt voleb jedné firmě. To trochu zavání i tím, že po vášnivé debatě před televizí si soupeřící strany sednou spolu na pivko.  Ale možná se mýlím a o nic nejde.

Port Empress hotel

Hotel byl otevřen v roce 1908 a celková kapacita je 477 pokojů. Původně sloužil zákazníkům plavební společnosti, kteří do Victorie připlouvali. Pokud byste chtěli na odpolední čaj se sendvičem v anglickém stylu zajistěte si raději rezervaci.

BC legislature building

Budova byla postavena v roce 1897 ve stylu neobaroko. V noci ji osvětluje 3333 žárovek. Na vrcholku stavby je pozlacená socha George Vancouvera a před budovou je socha královny Viktorie.

Už před cestou  do Kanady jsem dostal tip na restauraci v parlamentní budově ve Victorii, kam chodí poslanci. U vchodu do budovy jsem sdělil požadavek zajít do restaurace, dal jsem jim picture id a obdržel jsem elektronickou kartičku, která mně prý do restaurace pustí. Je to rovně pak doleva, pak doprava a zase doleva. Tedy ne, že bych se ztratil, ale u posledních dveří jsem tak asi vypadal, protože se mně pán v obleku s nějakým kolegou zeptal co hledám a tak jsme měli krátký hovor.  Já mu řekl, že hledám restauraci, že jsem z České republiky a, že se mi tu v Kanadě moc líbí. On mi sdělil, že je opoziční poslanec a že mám hezkou bundu. Opravdu nelžu milimetr. Ani jsem mu nestihl říct, že jsem ji koupil v lidlu a že je nepromokavá. Mám dojem, že jeho bilboard jsem pak večer viděl na hlavní ulici ve městě.

Restaurace je hezká, malá, útulná spíše připomínající anglický klub a ceny naprosto běžné v Kanadě. Já vlastně ani neměl hlad ale dal jsem si creek salát za 6 dolarů.

Craigdarroch Castle

Tento dům si nechal v Victorii postavit uhlobaron Robert Dunsmuir. Stavba je ve viktoriánském stylu na adrese 1050 Joan Crescent, Victoria BC. Stavba je z roku 1880 a Dunsmuir byl prvním milionářem v Britské Columbii. Hotel byl dokončen až po smrti Dunsmuira.

Craigdaroch znamená skalnaté dubové místo v gaelštině. Robert Dunsmuir byl Skot, který se přestěhoval i se svojí manželkou a 2 dcerami do Západní Kanady kde měl 4 roky pracovat, stejně jako jeho strýc se kterým sem po 214 dnech ze Skotska připlul, pro Hudson Bay Company. Připlul na sever ostrova Vancouver. Zde neprobíhaly věci jak se očekávalo a jeho strýc po vypršení kontraktu odplul zpět do Skotska . Dunsmuir s rodinou zůstal a přesunul se do Nanaima kde objevil ložisko kvalitního uhlí. Guvernér James Douglas mu garantoval práva na těžbu v oblasti protože práva spolčenosti HBC již měla vypršet. Dunsmuir se spojil s 3 důstojníky Royal Navy  a ti do podniku investovali každý cca 10 000 dolarů. Důl začal ihned vynášet a brzy Dunsmuir vyplatil jejich původní podíly 10 000 dolarů částkami 600 000 dolarů. Začal stavět i železnice a další továrny. Jen jako bonus mu vláda předala téměř ¼ pozemků ostrova Vancouver.  Po jeho smrti veškerý majetek zdědila jeho manželka Joan. Měli celkem 2 syny a 8 dcer. Synové pro firmu celý život pracovali a tak začal soudní spor o majetek. Syn Alex obdržel nějakou část, ihned se rozvedl se manželkou se kterou byl 20 let, odjel na líbánky do New Yorku s novou ženou a zemřel zde.  Další syn James měl další soudní spory s matkou o tento majetek. James byl v té době premiérem Britské Kolumbie. Když jeho matka zemřela ani se neočekávalo, že se dostaví na pohřeb. Nakonec se dostavil a plakal.

Poději  byl dům využíván jako nemocnice v době války, škola a konzervatoř. Poslední kapitolou v jeho historii je jeho prodej a to zajímavým způsobem. Pozemek cca 14 ha byl rozdělen na 144 pozemků, ty rozprodány za 2750 dolarů jeden, poslední s domem uprostřed, byl zařazen do loterie, které se zúčastnili všichni ti, kteří jeden z pozemků koupili.

Nyní je v majetku společnosti, která zde provozuje turistický ruch a nabízí prohlídky domu.

 Chinatown Fan tan alley

Nejužší ulice v Kanadě je široká 90 cm a je součástí Čínské čtvrti. Přistěhovalectví Číňanů probíhalo v souvislosti se zlatou horečkou 1858 v Britské Kolumbii. Ti se sem přesunuli z Kalifornie. Chinatown je druhá nejstarší v Americe po San Francisku.

Butchard Gardens

Prostory bývalého lomu na vápenec, který vedl Butchard nechala jeho manželka Jennie Butchard, poté co byla ukončena těžba, přestavět na krásnou zahradu. Prohlídka na cca 2 hodiny. První vápenec se dobýval v roce 1905 a v roce 1908 bylo ložisko již vyčerpáno. Část zahrady byla hotova a v roce 1915 již zahradu navštívilo 18000 lidí. Zahrada byla dokončena v roce 1921. Součástí je i japonská zahrada. V zahradě jsou i možnosti stravování. Majitelkou je Robin Lee Clarke prapravnučka Jennie Butchard.

Výlety za velrybami ve Victorii

Výlety na člunech za velrybami jsou hlavní atrakcí Victorie. Kosatka dravá a keporkak jsou nejčastějším cílem velkých gumových motorových člunů, které vyráží na několikahodinové výlety z přístavu v centru. Budete oblečeni do overalu a záchranné vesty. Dále můžete vidět tuleně a lachtany.

Keporkak

Tato velryba je až 16 m dlouhá a váží 30 tun. Loví ryby a korýše a používá také metodu vytváření bublin, do kterých ryby nevplují a zůstávají uvězněny uvnitř. Hřbet je černý a břicho bílé. Keporkak má dlouhé boční ploutve a často vyskakuje nad vodu, aby se zbavil parazitů.

Kosatka

Killer Whale – velryba zabiják, tento název přestává být oblíbený především po dojemném filmu o Shamu kosatce.