Mt Robson np

Mt Robson

3954 m n m a je to nejvyšší hora kanadských Rocky Mountains a druhá nejvyšší v British Columbia. Robson resp. Robertson byl obchodník s kožešinami, který se v této oblasti pohyboval. Ten byl u spojení dvou obchodních společnosti NW company a Hudson Bay Company v jednu Hudson Bay Company. Mt Robson je velikou horolezeckou výzvou přesto, že má výšku pod 4000 m n m úspěšnost horolezců je jen 10 %. Na hoře jsou oblasti pokryté celoročně ledem. Prvním úspěšným lezcem byl reverend Kinney v roce 1909.

Mr. Robson nicméně není nejvyšší hora Kanady, tou je Mt. Logan v sousedním teritoriu Yukonu s výškou 6050 m. Není ani nevyšší hora Britské Kolumbie tou je Mt Waddington v pobřežních horách s výškou 4016 m.

Jen krátce k nevyšším a nejznámějším horám světa. Mt Everest 8848 m. Nejvyšší hora Severní Ameriky a i USA je Denali 6194 m. Mt. Blanc v Alpách je vysoký 4807 m.

 

Významná hora

Mt Robson visitors

 

Pěší trasa ke Kinney Lake.

2 km za Mt. Robson návštěvnického centra je parkoviště, wc, posezení s grily a především začátek trailu ke Kinney Lake a dále. Nejprve přejdete most přes ledovcovou řeku Robson River a dále pokračujete vpravo cca 4,5 km s převýšením 130 m ke Kinney Lake. Pokud jezero obejdete, můžete za hezkého počasí vyfotit Mt. Robson s jezerem v popředí.