Mt Revelstoke np

3 Revelstoke město

 

 

Město bylo založeno v roce 1880 v souvislosti se stavbou Kanadské pacifické dráhy / CPR/. Žije zde 7000 obyvatel.

Mount Revelstoke NP

4 Meadow in the sky parkway

26 km dlouhá trasa nádhernou přírodou se spoustou květin směrem k vrcholu Mt. Revelstoke. Zastávka a parkování je po 24 km u Balsam Lake. Okolní stromy jsou smrky,  jedlovce, cedry a jedle. Nejrozšířenější strom je jedlovec západní dorůstající až 80 metrů a 500 let Trasa vede od 500 do 1500 m n m a je zde několik zastávek. Kanadský les, alpské louky s květy a na vrcholu tundra, vše v jednom při trase na vrchol hory.

Na horských loukách a na trailech můžete vidět horskou květenu jako arniku, lupiny, anemonky,vrbovec nebo alpskou sedmikrásku..

Pěší trasa k vrcholu Mount Revelstoke 1925 m.n m. je dlouhá 1 km  a trvá cca 30 minut. Další možností je Eagle Knoll trail 1 km 30 minut. Začátek trasy je u Balsam Lake

přírodopis

Engelmann Spruce

 

je smrk, který se vyskytuje v celé oblasti Mt.Revelstoke. Je to velmi vysoký tmavý úzký strom.

Rozrazil

 

Rozrazil můžete vidět na trailu z Balsam Lake na vrchol Mt Revelstoke. Jsou to malé kudrnaté lístečky podobné petrželce.

Mechy Koní ocas Horse tail

 

Na stromech v okolí je černý mech Horse Tail

 

Koo Koo Sint

Koo Koo Sint to je indiánské jméno Angličana Davida Thomsona, zaměstnance  kožešinářské společnosti Northwest Company, který se v oblasti pohyboval a hledal, jako všichni v té době, cestu na severozápad. To byl hlavní úkol té doby. Angličani totiž potřebovali zkrátit cestu z Číny do Evropy a trpěli utkvělou představou, že to jde severem nad Amerikou.  Dalším důvodem ale bylo i to, že Američani Lewis a Clark již prozkoumali cestu na severozápad řekami  územím USA .

A tak Kooko Sint prozkoumal za asi 10 let pobytu a cca 100 000 km cestování 4 000 000 km2 území dnešní Kanady a severu USA. Používal sextant k určení polohy  a protože se jím díval na hvězdy, začali mu indiáni Sališové, kteří ho na cestě doprovázeli říkat Ten který se dívá na hvězdy neboli Koo Koo Sint.  Kdyby jen indiáni věděli co je a jejich potomky čeká až Koo Koo Sinth dokončí svoji práci.

Thompson objevil zásadní řeku tohoto prostoru Columbia a pojmenovali ji Kootanae. To by ani nevadilo ale horší bylo, že po zimě strávené zde se vydal na jih a ne na sever po řece Columbia. To by totiž veliký význam Columbia River objevil o 4 roky dříve než se tak stalo. Thompson dvakrát přes oblast Revelstoke cestoval.

Inspiration woods

Tento okruh lesem je 2,5 km na 30 minut. Trase vede deštným lesem mezi cedry, douglaskami a jedlovci pokrytými mechy a lišejníky.

Balsam lake

500 metrů 10 minut okolo jezera Balsam. O parkoviště Balsam Lake je možno vyjet shuttlem pod vrchol Mt. Revelstoke a pak vám zbývá už jen asi 5 minut chůze.

 

MT Revelstoke

1925 m n m Mt. Revelstoke. Edward Baring 1.baron z Revelstoke. Po něm bylo pojmenováno město i hora Mt. Revelstoke. Byl to bankéř, který byl takto oceněn za záchranu projektu Canadian Pacific Railway. Projekt byl v krachu. Edward Baring Revelstoke byl prapradědečkem princezny Diany.

 

Revelstoke ski area

Lyžařská oblast. Pokud si zakoupíte pass na celou sezonu platíte letos 900 CAD za měsíc pro dospělou osobu na všechny vleky. Selkirk mountains a Revelstoke nabízí i heli skiing, lyžování s dopravou helikoptérou na vrchol.

                            

Skunk Cabbage boardwalk trail – look

 

Je 1,2 km trasa nad močálem s přesličkami vodní rostlinou, trvalkou  s názvem Skunk Cabbage, asi proto, že smrdí. Český název je Kapsovec americký neboli  také toulcovka.

Ondatra původně v Evropě nebyla, byla zavlečena právě ze Severní Ameriky.

Bobr je vodní hlodavec, který si staví ze stromů hráze dlouhé 20 m  a zde svá hnízda – bobří hrad. Ten může mít až 10 m v průměru a výšku 2 metry. Bobr je dlouhý až 80 cm a váží až 25 kg.

Giant Cedar trail

Velké cedry nejsou ve skutečnosti druh cedr ale druh zerav neboli tůje.

Zajímavá symbioza mezi myší, houbou hnojící kořeny stromu  a stromem cedr.

Hemlock Grove  loop trail

 

Cca 0,5 km okruh mezi cedry a jedlovci. Při vjezdu na parkoviště budete platit vstupné. Cedr červený a Americe není ve skutečnosti druh cedr a ale je to druh zerav anebo tůje.  Tyto stromy byly velmi významné pro původní obyvatele. Ti například z těchto stromů vyráběli totemy a především veliké lodě na plavbu i v oceánu