Los Angeles

4.Los Angeles – město andělů

Los Angeles

A tak jsme přibyli do Los Angeles v Kalifornii. Tedy přesněji řečeno přiletěli jsme do města naší panny královny andělů od Porcinkule, toto je totiž původní název, který městu dali zbožní Španělé, kteří zde založili misii.  Původní Porcinkula neboli parcela, kde stojí kostel Panny Marie královny andělů, se nachází v Umbrii ve Střední Itálii a v tomto kostele zemřel Sv. František. My ale nemáme moc času a tak raději použijeme kratší název L. A. L. A je město, okres, metropolitní oblast a životní styl. V celé metropolitní oblasti Los Angeles žije 17 milionů obyvatel a v největším městě této oblasti samotném Los Angeles téměř 4 miliony. A jak tato megapole vypadá? Představte si středočeský kraj s Prahou, ve které žijí 4 miliony obyvatel a v celém středočeském kraji 17 milionů v celkem cca 80 městech. Kromě toho je tu několik letišť z nichž to největší L. A. International odbaví ročně 60 milonů cestujících v 6 terminálech takže ve srovnání s námi je to cca 6 pražských letišť.

Celá oblast je propojena sítí dálnic, bez kterých by tu asi nefungovalo nic.  Nedávno opravovali část významné I-405 a zavření jen několika exitů byla mediální kauza na několik dní a tato situace dostala i název ,  jak to Američani dělají,  Carmagedon.  Výhodou pro auta s více pasažéry na této obří autodráze  je  samostatný pruh kam ostatní sólo řidiči nesmí. Co myslíte, že nás Čechy vždy napadne? Co takhle nafukovací figurína na sedadle spolujezdce. Naprosto pro nás nepředstavitelné je, že všude okolo těchto dálnic jsou obytné domy, kde bydlí lidé a žijí své životy někdy tak 20 metrů od dálnice typu D1. Pro uklidnění musím dodat, že vzhledem k tomu, že všichni používají klimatizaci tak okny nevětrají.

Terén je kopcovitý a několik měst jako Santa Monica, Venice, Laguna Beach, Long Beach nebo Redondo Beach  má velké plus a tím je Pacifický oceán a pláže.  Zde je život úplně jiný ve srovnání s městy ve vnitrozemí. Ale i vnitrozemská města mají mnoho zajímavého.

Ráno jsme vyjeli na naší trasu, nejprve downtown Los Angeles. Centrum je klasické americké s mrakodrapy, kde jsou úřady a banky a naprosto významným prvkem je zde mexický fenomén. Hispánského obyvatelstva zde žije 44 %. Na hlavní ulici centra Broadway si budete připadat jako v Mexiku se vším všudy. Dále jsme minuli budovu radnice postavenou v roce 1928 a inspirovanou mausoleem Halikarnasu  a zastavili se u Disney concert hall -  koncertní síně postavené v moderním stylu dle projektu architekta Gehryho.

Další zastávkou byla vyhlídka na město z Griffith observatory -  hvězdárny v tomto parku.

Pak nás čekal Hollywood - továrna na sny. Pro návštěvníky může být příjezd do Hollywoodu zklamáním.  Je to totiž celkem obyčejná ulice s obchůdky.  Často tomu nechtějí věřit ale, když pak uvidí hvězdy na chodníku, Čínské divadlo s otisky rukou a nohou do betonu a živého Schreka nebo Spidermana  jsou si už jistí. To je místo, kde se nyní v Kodak Theatre udělují Oskaři / ti první se udělovali v hotelu Roosevelt naproti přes ulici Hollywood  blv.  / a odtud je možno vyfotit i 17 metrový nápis Hollywood. Filmová studia jsou rozeseta po celé oblasti Los Angeles a opravdu podobají spíše továrně s halami a vjezdem pro kamiony s vrátnicí. Studia jedné z firem, firmy Universal jsou zpřístupněna návštěvníkům a jsou vlastně hlavní atrakcí celého města. Vstup je 70 USD ale pak už jsou všechny atrakce zdarma, jen nutno vystát frontu, tedy pokud si nepřiplatíte na vip vstupenku. Pak vás čeká zemětřesení, dinosauři, žralok z filmu Čelisti nebo King Kong ve verzi 5 D.

Další cesta vede přes Rodeo Drive ulici s luxusními obchody do města Beverly Hills. Toto je ta dobrá adresa kde průměrná cena domu je 1,5 milonů USD. Žije zde 40 000 obyvatel a zajímavou informací je, že v okruhu 20 kilometrů je 13 000 restaurací a 180 kin. Pokud máte nějaké oblíbené filmové hvězdy, můžete si i podívat kde žijí, případně jet alespoň po silnici kterou jedou domů večer po práci, protože často jsou domy skryty v zahradách nebo za zdí.

My jsme ale pokračovali dál k Pacifiku do Města Santa Monica na pláž a městské molo, kde i končí historická Route 66 z Chicaga do L. A. Plážová města, to je opravdu jiný svět než vnitrozemí. Život se tu zpomalí a ocitnete se na dovolené, i kdybyste nechtěli. Podél pláže je betonová cesta pro pěší, cyklisty i in-line bruslaře.  Pokud máte čas tak za půl hodiny se Santa Monica pláže dojdete na Venice Beach. Ta je trochu ve Hippies 60. let. Dalším městem s pláží a přístavem je půlmilionové Long Beach. Místní kontejnerový přístav je největší nákladní přístav na západním pobřeží USA.  Plovoucí hotel loď Quenn Mary a ruská atomová ponorka Skorpion jsou atrakcí hned naproti stylovému obchodnímu centru starého přístavu s přístavištěm pro soukromé jachty.

Ještě pár čísel. Z centra Los Angeles do Hollywoodu je to 10 km, na letiště LAX 30 km a do Malibu 50 km.  Z města vnitrozemské Pasadeny do přímořského Long Beach je 50 km. Celá oblast Los Angeles je více než 100 kilometrů dlouhá.

Los Angeles to není město to je životní styl. Pro někoho šílený, někdo v něm žije. Přijeďte se podívat.

 

Hawthorne blv

Představte si, že jdete po ulici v LA. Tedy přesněji řečeno na Hawthorne blv. v Lawndale oblasti LA. Vedle obchodů s barvami postávají tak jako u nás Ukrajinci před Výstavištěm na práci, Mexičani čekající na Američana, který si přijede koupit barvu, aby mu nabídli služby lakýrníků.  U benzínky American Gas vedle nápisu s cigaretami Camel leží velmi zabydlení dva tuláci a když jsem šel okolo všiml  jsem si u jednoho spícího několik balíčků cigaret Camel. Tak nevím, možná je součástí reklamy. Dál mně zaujal muž na krátko ostříhaný až skoro vylepaný právě vycházející od kadeřníka.  Původně jsem k holiči chtěl zajít ale, když jsem ho viděl nechal jsem si zajít. Možná taky nebyl spokojen, protože po opuštění kadeřníka jeho další kroky vedly k salonu, který nabízel prodlužování vlasů. Ale nevypadal, že ví  kam jde.  Moje kroky vedly dál po bulváru. V umělém betonovém kanále ležel další  špion sledující dalekohledem  kdo přijel do ulice. Tak to byl už opravdu top okamžik.

Středa v LA 17.9.

 

Hello Kitty

Dnes, na to, že je 17. 9. je v LA opravdu velmi teplo. První akcí byla vyhlídka Griffith observatory, dále jsme přejeli do Hollywoodu podívat se na hvězdy a tam už bylo plno. Pak vyložení zájemců do atrakce ve studiích Universal a přejezd do LA.

Zaparkoval jsem a šel se projít po centru této megapole. Vzhledem k tomu, že v USA se odhaduje 1,7 milionů bezdomovců tak v centru LA někteří musí být. A to taky jsou. Hlavní postavou dnes je malá žena s nějakou kárkou křižující Broadway někam východně po 3. ST v tričku s nápisem a obrázkem Hello Kitty!

To dnes zapadá časově zapadá, protože jak česká media informovala, dnes přistálo v Praze letadlo Heloo Kitty! Tato představitelka tam určitě nebyla a ani muž, sedící obtočený na chodníku okolo kandelábru v Las Vegas v ulici Paradise. Ten měl totiž kromě černých, fakt na 10 metrů, cítitelných hadrů i pyžamový kabátek v růžové barvě s kočičkami Heloo Kitty!  Připomínám, že bylo cca 40 C tepla. 

I když ten to možná stihl, toho jsem ve Vegas viděl už  před 5 dny a na letiště z Paradise je to maximálně 15 minut taxíkem.

Další osoba, která stojí za zmínku seděla u odpadkového koše s několika černými batohy, sama byla celá v černém s černými vlasy. No prostě úplná černoška. A navíc to byla černoška. Byla předkloněná směrem ke koši na zemi. Neviděl jsem, co tam řeší, ale za 2 hodiny jsem šel tudy zpět a předkloněná žena byla stále na stejném místě a stále předkloněná. Opatrně jsem nahlédl a viděl konzervu s rybičkami a cibuli, kterou si do konzervy krájela.

 Takže nic dramatického, obyčejný všední den na Broadway. Dál jsem si zapamatoval už jen jednoho muže, byl v zimním kabátě a to dnes není jen teplo nýbrž velmi velké vedro. No možná ho to ale izolovalo.  K ostatním lidem už jen krátce. Téměř každý člověk pohybující se po Broadway je bezdomovec, tulák nebo žebrák. Každý má nějaký příběh.

 

LA Audiotrip

Úvod Los Angeles

Dnešní megapole s rozlohou 1200 km2 a 15 milióny obyvatel původně vznikla v roce 1781. Tehdy zde byla jen malá mexická rančerská komunita. Když se v roce 1850 stala Kalifornie součástí USA, Los Angeles povýšilo na sídlo kraje. Roku 1876 sem dorazila železnice, ve 20.létech 20.století opanoval město filmový a letecký průmysl. V letech 1932 a 1984 se zde konaly letní Olympijské hry.

City Hall

 Díváme se na budovu City Hall, radnice města Los Angeles. Byla postavena v roce 1928. Má 28 pater a měří 138 m. Do roku 1964 byla nejvyšší stavbou ve městě. Nachází se zde sídlo starosty a koná se zde shromažďování městské rady. Budova radnice si zahrála ve slavném seriálu Superman, v němž vystupovala jako sídlo společnosti Daily Planet.

Walt Disney Concert Hall

 projíždíme kolem jedné z nejnovějších staveb v centru města Walt Disney Concert Hall. Navrhl ji světoznámý kanadský architekt Frank Gehry, u nás spojený s realizací Tančícího domu v Praze. Stavba představuje loď na rozbouřeném moři, její plášť je z nerozové oceli. Koncertní síň má kapacitu 2 265 sedících diváků. Slavnostní otevření budovy se konalo 23.října  2003. Celkové náklady byly 274 mil dolarů. Paní Disneyová věnovala na projekt 50 milionů dolarů. Jen podzemní garáž stála 110 milionů dolarů.

Mann´s Chinese Theater

 míjíme Mannovo čínské dívadlo, jednu z ikonických památek Hollywoodu a místo konání filmových premiér. Budovu nechal v roce 1927 postavit Sid Grauman. Později přidal k divadlu malé nádvoří a sezval slavné hvězdy, aby zde do měkkého betonu vtlačily obtisky svých rukou a nohou.

Hlavní vchod do studií a znak firmy Universal.

 Návštěva filmových studií firmy Universal je na minimálně 5 hodin. Zde můžete koupit vstupenky v cenách ccaa 100 usd a zde je i hlavní vchod kde si můžete vyzvednout plánek studií pro lepší orientaci. Zde je také hlavní a jedniný výhod ze studií. Vlevo je drop off parkoviště pro vyzvednutí. Wc jsou vpravo a vpravo je též areál s obchody a restauracemi pro, kteří nepůjdou do studií.

Beverly Hills

Beverly Hills patří mezi nejbohatší města na světě. Svůj domov zde mají hollywoodské celebrity, vysocí korporační úředníci, bankéři a zámožní občané města. Spolu s přilehlými částmi Bel Air a Holmby Hill tvoří Beverly Hills tzv. Platinový (někdy také Zlatý) trojúhelník. Ceny domů se pohybují od 2 miliónů dolarů výše. Každý z nich má  předzahrádku s přístupovou cestou a vjezdem do velké garáže a hlavní velkou zahradu vzadu za domem zpravidla s bazénem. Žije zde 34 000 obyvatel.

Rodeo Drive

Rodeo Drive je ulice s luxusními obchody v Beverly Hills. Na konci ulice je hotel, který hrál ve filmu Pretty Woman. Armani, Bulgari, Cartier, Gucci, Dior, Louis Vuitton to je jen několik značek. Podobné a poměrně levnější obchody jsou i ve vedlejších ulicích. Parkovat možno také nedaleko.

Santa Monica promenade

Nacházíme se na pěší zóně, zvané Third Street Promenade. Je považována za přední nákupní a restaurační distrikt západní oblasti LA - Westside. Večer a o víkendech se zde scházejí pouliční umělci. Na jižním konci promenády stojí moderní komplex nákupního centra Santa Monica Place. Asi deset minut pěšky odsud je pláž Santa Monica s velkým dřevěným molem s restauracemi, suvenýrovými obchody a zábavním centrem.

 

Santa Monica beach parking

Jsme na parkovišti u pláže Santa Monica. Na sever odsud dohlédneme do Malibu. Před námi do moře vybíhá molo s restauracemi, suvenýrovými obchody, zábavním centrem. Veřejné toalety jsou hned naproti schodišti od parkoviště. Deset minut chůze od mola se nachází ulice Third Street s širokým výběrem značkových obchodů, restaurací a kaváren.Půl hodiny pěšky na jih dojdete do Venice Beach.

 

Venice Beach - pláž

Pláž patří k městu s kanály ve stylu italských Benátek, Venice. Je zde spousta restaurací a potkáte tu zajímavé lidi. Venice Beach je 30 minut pěsky po betonové promenádě od Santa Monica beach. Jedním z tipu je půjčit si kolo na hodinu a prozkoumat další plážová místa na obě strany.

 

Queen Mary

Queen Mary byla postavena v Anglii v roce 1934. Je o 40 metrů delší a o 1/3 větší co do objemu proti Titanicu. Queen Mary plula rychlostí 52 km/h a celková kapacita je 2100 pasažérů a 1100 personálu. Za 2.sv. války sloužila k přepravě vojska do Evropy. Později byla zakotvena v Long Beach a slouží jako plovoucí hotel.

 

Long Beach Village

Long Beach Village to jsou obchody a restaurace u přístavu. V samotném městě Long Beach žije 450 000 obyvatel a je jedním z největších v oblasti. Nákladní přístav je jedním z největších na světě a druhý největší v USA. Je zde možno zaparkovat a navštívit akvárium, centrum města, přístav malých lodí nebo pláž.

 

Broadway LA

Ulice Broadway v LA je v hispánském stylu. V přízemí naproti Mc Donalds je stylový market s rychlým občerstvením, Na samotné Broadway obchody s levným zbožím. Nedaleko je Pershing square.

Pershing Square

Jsme na náměstí Pershing Square, které mezi roky 1992-1994 prošlo zásadní renovací s náklady 14,5 miliónů dolarů. Hlavní prvky - vysoká fialová zvonice a akvadukt s fontánou a jezírkem okolo s oranžovými kamennými koulemi symbolizují prameny z kalifornských hor, které vedou vodu k farmářům a jejich citrusovým sadům. Celý projekt přestavby náměstí se setkal s velkou kritikou. V zimě je zde otevřené ledové kluziště, v létě se tu konají kulturní akce - koncerty, divadlo atd. Podzemí skrývá velké parkoviště

Staples Center

Kulturní a sportovní stánek jižně od centra. V okolí jsou další haly na akce všeho druhu a restaurace. Stapels Center má kapacitu 19 000 sedadel a konají se zde západy  basketbalistů NBA LA Lakers a hokejistů  NHL LA Kings. Je také místem významných kulturních akcí a koncerů v LA.

Jedna z hlavních ulic města Beverly Hills. Trasa nabízí krásné výhledy do okolí na Beverly Hills i na další města v oblasti.

 

Griffith Observatory

Observatoř je ve stylu art deco a byla postavena v roce 1933. Jeden z filmu, který se zde natáčel, Rebel bez příčiny, připomíná busta hlavního hrdiny Jamese Deana vpravo od budovy. Zde je také vyhlídka na Hollywood. Za jasného počasí je vidět centrum LA a 17 metrový nápis Hollywood na protějším kopci uvidíte téměř jistě.  Parkování i Wc v místě.

 

 

LAX
LAX letiště v Los Angeles je 3 největší v USA a 6 největší na světě. Ročně odbaví 66 milionů pasažérů. V celé oblasti LA neni jediným letištěm. Další v okolí jako Long Beach, Santa Anna, Burbank odbavují oblast LA s 16 miliony obyvatel. Letiště prošlo velikou přestavbou. Je vzdáleno na pobřeží Pacifiku  26 km od centra LA. Letadlo na fotografii je z muzea v Tucsonu Arizona.

 

Venice

Nacházíme se v části západního LA při pobřeží - Venice. V roce 1905 zde tabákový magnát Abbot Kinney založil letovisko, zvané Americké Benátky. Původní mořady byly odvodněné pomocí kanálů, pluly zde gondoly s gondoliéry, vyrostla rezidenční část, dlouhá arkádová zóna v benátském stylu pro provoz obchodů a restaurací. Dnes zde žije spousta nezávislých umělců a bohémů. Nejnavštěvovanější částí je plážová část s promenádou s pouličními umělci všeho druhu, restauracemi a suvenýrovými obchody. V noci zde může být poměrně nebezpečno.