Calgary

 

F Calgary

V roce 1875 zde vznikla policejní stanice pro ochranu obchodu s kožešinami před pašeráky alkoholu z USA. V roce 1883 sem bylo přesunuto sídlo železnice CPR.

Ropa byla v Albertě objevena v roce 1902 a za 18 let se počet obyvatel v Calgary zvýšil od 270 tisíc a za dalších 18 let od 345 tisíc. Nyní zde žije 1,2 milonu obyvatel. Město patří k nejmladším a nejvdělanějším v Kanadě, průměrný věk je 36 let. Calgary působí velmi klidně, pohodově. Calgary leží v nadmořské výšce 900 metrů.

 

Úvod

 

Calgary tower

Věž byla otevřena v roce 1968 a má výšku 191 m. Původně se jmenovala Husky Tower což souvisí s naftařskou společnosti Husky, kterou vlastní hongkongský podnikatel Li Ka Shing . Věž byla také oslavou 100 letého výročí založení Kanady. 60 % z celkové váhy 11 000 tun je pod zemí. Stavělo se metodou lití betonu, které trvalo 24 dní rychlostí 7 metrů za den.

Dewonian garden

V Calgary je vytvořen systém nadzemních chodeb mezi jednotlivými domy s obchody a usnadňuje zákazníkům pohyb po městě při nepříznivém počasí. Zahrada Dewonian garden je součástí těchto tras.

Bow river

Řeka pramení v BC v Rocky mountain a má délku 600 km. Vlévá se dále do dalších řek a ty se vlévají do Hudsonského zálivu.  Název Bow, ohyb ale také luk označovala rákosí, které rostlo u řeky  a první obyvatelé je používali na výrobu luků. Do řeky Bow se v Calgary vlévá i Elbow River. Elbow znamená loket. Elbow je kratší, je využívána k vodním sportům a zažila i několikrát záplavy, které postihly Calgary.

Saddle dome

Sportovní hala s kapacitou 19200 sedadel,  zde hrají například Calgary Flames a u nich  Ladislav Šmíd  z Frýdlantu a Jří Hudler z Olomouce.

 

 

Calgary Stampede

Každoroční 10 denní show v Calgary. Hlavní akcí je rodeo. Původně  bylo stampede zorganizováno aby přilákalo další farmáře z východu Kanady. První akce a výstavy v roce 1884 přilákaly 2000 farmářů. Nyní se zůčastní 1 milion lidí. Součástí areálu je Sedlový dům a závodiště. Při závodech v různých disciplínách jako je rodeo nebo závody s povozy se vyplatí celkem 2 miliony CAC. Uvidíte i indiánské tance a můžete zdarma posnídat palačinky.

Herritage park

Muzeum skanzen

Fort Calgary

Na soutoku řek Bow a Elbow vybudovala koloniální vládav roce v roce 1875 policejní stanici na ochranu obchodu s kožešinami před pašeráky z Ameriky. Toto je místo, kde vzniklo Calgary. Adresa je 750 9.Ave SE Calgary.

 

Calgary olympic park

Pavel Ploc získal stříbro na velkém můstku, Jiří Malec bronz na středním můstku a štafeta 4 x 10 km běh muži bronz. Olympiáda byla v roce 1988. Dalším olympionikem byl sáňkař Petr Urban. V hokejovém týmu hrál i Vladimír neúplatný Růžička.

 Nejúspěšnější byli olympionici SSSR, druhé bylo NDR a druhá polovina medailí zbyla na ostatní země. Kanada získala 2 stříbra a 3 bronzy.

Před parkem je sousoší sportovců od Čechokanaďana.Vilema Zacha.

 

 

Mall Devonian garden

Canmore – Bow river